Saturday, May 7, 2016

Vanilijeva pita s svežimi jagodami

Potrebujemo:

Za testo:

250 g moke
50 g sladkorja
125 g margarine
ščepec pecilnega praška
1 jajce

Za kremo:

1 vanilijev puding
1 kislo smetano
500 ml mleka
pol vrečke želatine v prahu (za strjevanje kreme... jaz kupim v Hoferju- garantirano brez grudic)
3 žlice sadkorja (lahko nadomestimo z agavinim ali javorjevim sirupom) - odvisno od želja po sladkem in okusa


Najprej pripravimo testo. V skledo presejemo moko in pecilni prašek. Dodamo sladkor, in na lističe ali kockice narezano margarino, ter jajce. Zamesimo testo. Sprva se bo zelo drobilo, vendar od toplote gnetenja in rok na kocu dobimo lepo gladko testo. Omotamo ga v prozorno folijo in damo počivat v hladilnik za 30 minut.

Okrogel standardni model za torto namažemo z margarino in pomokamo. Skuhamo puding po navodilih na vrečki in počakamo, da se ohladi, večkrat ga premešamo, da se nam ne naredi skorja. primešamo kislo smetano in želatino v prahu, ter sladkamo kolikor nam je všeč. Osebno raje sladkam manj, da je boljši kontrast z svežimi in sladkimi jagodami.

Pečico segrejemo na 180 stopinj. Testo razvajamo in obložimo v pekač vse do vrha roba pekača. Testo na več mestih z vilico naluknjamo da med peko ne vzhaja preveč. Pečemo ga 25-30 minut do lepe zlato rjave barve, nato ga ohladimo.



Po želji ga pustimo v pekaču ali zvrnemo na krožnik. V testo vlijemo kremo in počakamo, da se začne strjevati.



Obložimo z jagodami na poljuben način in po želji lahko (če bo počakala na drugi dam in da sadje ostane sveže) prelijemo z želejem.




Babičin ržen kruh

Potrebujemo: 

350 ml mlačne vode
300 g ržene moke
200 g bele moke
1 žlica soli
1 vrečka suhega kvasa

Moko presejemo v posodo v kateri bomo gnetli testo. Dodamo vodo, sol in suhi kvas ter začnemo gnesti. Jaz to vedno prepustim mojemu vsestranskemu kuhinjskemu aparatu, ki v 10 minutah zgnete božansko testo, kot meni ni uspelo še v pol ure :)

Zgneteno testo je rahlo lepljivo zaradi ržene moke. Testo pokrijemo in na toplem pustimo vzhajati dobro uro. Testo ne narase kot pri belem kruhu, občutno pa poveča svoj volumen. Ponovno ga zgnetemo in oblikujemo hlebec po želji, ter ga ponovno pustimo na pekaču obloženem s peki papirjem vzhajati še pol ure.

Kruh na vrhu zarežemo ali vanj naredimo luknjice, narahlo posipamo z moko, ter premažemo z vodo za bolj hrustljavo skorjico. Pečemo ga na 210 stopinjah dobre pol ure do 40 minut, da dobi lepo rjavo barvo. Pečice nikakor ne odpiramo med samo peko, proti koncu pa na podlagi trkanja na dno kruha ugotovimo ali dovolj pečen (ko zvoni votel je pečen). 

Pustimo kruh, da se hladi vsaj dobro uro... nato pa ga že lahko uživamo! Dober tek!


Lepinje 2.0. (ta prave bosanske lepinje)

Potrebujemo:
1 kg gladke moke
4 žličke soli
300 ml toplega mleka
300 ml vode
2 vrečki suhega kvasa
10 žlic jogurta (kremastega, ne pretekočega)

Najprej v toplo mleko dodajte obe vrečki suhega kvasa in dobro premešajte sestavine, ter počakajte 10 minut da se naredi rahel kvasec. Ta čas k moki dodajte sol in obe suhi sestavini dobro premešajte. Dodajte še mleko s kvascem, jogurt in vodo ter začnite mesiti testo, lahko ročno ali v mešalniku za testo. Testo mora biti lepo lepljivo in “fluffy”, rahlo in polno zraka.
Testo pokrijemo in pustimo vzhajati uro in pol do 2 uri. Lahko pa tudi zamestite že zvečer in pustite da skozi noč vzhaja v hladilniku.
Ko je testo vzhajano, vklopite pečico in jo segrejte na maximum. Testo iz sklede prestavite na dobro pomokano delovno površino. Naoljite si roke, ter ga razdelite na 10 manjših ali 5 velikih kosov.
Ko imamo razdeljeno testo oblikujemo lepinje... nikakor jih ne smemo pregnesti, ker potem izstisnemo ves zrak ki skrbi za lepe in luknjičaste lepinje. testo obračamo in s prsti rob testa prenašamo v sredino dokler nismo to ponovili v celotnem krogu. obrnemo na drugo stran in odložimo na pekač obložen s peki papirjem. S prsti pritiskamo in razvlečemo testo v pravo velikost in debelino 1 cm.
Šele, ko smo oblikovali vse lepinje v pečico damo prvi pekač in s tem pustimo še malo vzhajanja testu. Z nožem zrežemo tipično mrežo oz. vzorec ter jih namažemo ali poškropimo z vodo.
Pečemo jih 7-10 minut do lepe zlato rjave barve. Pečene lepinje omotamo v kuhinjsko krpo, da se počasi ohladijo.

Thursday, April 28, 2016

Domače lepinje

Potrebujemo:
400 g gladke moke
40 g svežega kvasa
Pol žličke sladkorja
Žličko soli
300 ml mlačne vode

V moko vmešajte sol in sladkor. Kvas zdrobite na čim manjše koščke, lepo se da zrezati z nožem. Vmešajte ga v moko in zalijte z vodo. Kvasca ni potrebno delati. Umesite testo, gnetite ga do 10 minut. Testo mora biti zelo lepljivo, od tod tudi ime lepinja.
Po 10 minutah vso testo zvrnite na pomokano delovno površino in ga razrežite na 4 enake dele. Vsakega posebej s prsti ene roke oblikujte v kroglo, na način da samo na eni strani skupaj lovite testo. Na ta način v lepinjo ujamemo zrak, ki bo kasneje skrbel za luknjice v lepinji. Kroglice pomokane odložimo na pekač, ki ga prav tako pomokamo. Pokrijemo in pustimo vzhajati 10 minut.



Po 10 minutah z obema rokama razvlečemo hlebček v lepinje debeline 1 cm, pri tem pa pazimo da jih ne stiskamo in ne izpuščamo zraka. Pustimo vzhajati pokrite ponovno vsaj 30 minut. Ta čas segrejemo pečico na maximum, saj se morajo peči pri res vroči temperaturi.
Ko so lepinje pečene, še vroče zavijemo v mokro krpo in pustimo, da se ohladijo. Na ta način se lepinje zmehčajo, saj se pri pečenju skorja strdi.

  

Pa še ideja kako porabiti lepinjo! :)





Wednesday, April 27, 2016

Ameriške palačinke

Sestavine za 2 osebi:

  • 1 jajce
  • 100 g moke
  • 1/2 žličke pecilnega praška
  • 1 ščepec soli
  • 1 dcl mleka
  • 0,5 dcl vode
  • maslo za mazanje ponve
  • javorjev sirup
Jajce ubijemo in ločimo rumenjak od beljaka. Iz beljaka in ščepca soli naredimo sneg.
Rumenjak zmešamo, dodamo mleko in vodo ter premešamo. Moki dodamo pecilni prašek in oboje dobro umešamo z rumenjakom, mlekom in vodo. Na koncu v maso nežno umešamo še sneg.
Ponev dobro segrejemo in stopimo malo masla. Z veliko žlico oblikujemo male palačinke. Palačinke se bodo dvignile šele potem, ko jih obrnemo v ponvi na drugo stran. Pred vsako novo rundo palačink na ponvi segrejemo malo masla.
Palačinke zložimo eno na drugo ali po krožniku ter prelijemo z javorjevim sirupom in dodamo sveže jagode. Uporabimo lahko tudi borovnice, banane ali drugo sadje po želji, prav tako lahko namesto javorjevega sirupa uporabimo tudi druge prelive ali čokolado po želji.


Monday, April 25, 2016

Nesramno dober čičerikin brownie (brez moke)

Sestavine:
250g suhe čičerike (iz te nastane 500g kuhane... lahko tudi 500g čičerike iz konzerve)
300g temne čokolade
4 jajca
pol žličke pecilnega praška
pol žličke soli
150g sladkorja
Čičeriko lahko vzamemo suho ali mokro. Za recept končna količina mora biti 500g. Čičeriko suho namočimo (najboljše preko noči), nato pa kuhamo uro do dve, vendar pazimo da se nam ne razkuha. Ko je kuhana jo odcedimo in stresemo na kuhinjsko krpo, da se scedi in ohladi.
Čokolado stopimo nad soparo.
Čičeriko stresemo v multipraktik, dodamo jajca, sol in pecilni prašek. Dobro zmeljemo. Dodamo stopljeno čokolado, sladkor in še ekrat zmeljemo, da dobimo precej gladko in tekočo maso.
Klasičen pekač malce namažemo z oljem, vlijemo testo in pečemo pri 180 stopinjah približno 30 minut.
Ponudimo lahko toplo ali hladno, s sladoledom, sadjem... ali jemo natur pur :) Dober tek!




Ajdova zlevanka z bučnim oljem in ocvirki

Sestavine:
- 3 jajca
- 2 lončka ajdove moke (lahko tudi pirino če vam je ljubša)
- 2 lončka mleka (jaz uporabim včasih tudi jogurt)
- 1 žlička soli
- bučno olje za premaz pekača in pokapanje zlevanko (naj bo 100%)
- pest finih ocvirkov ( če so preveliki jih nasekljamo na fine koščke)
- opcionalno pest praženih bučnih semen


Priprava je enostavna, kot pri vseh zlevankah.... vse sestavine zmešamo v gladko maso in jo vlijemo v pekač (okrogel lahko tudi kvadratast), ki ga s čopičem premažemo z bučnim oljem (ne varčujemo z premazom, ker se vpije). Sama v maso včasih vmešam tudi mleta semena, za dekoracijo pa cela semena posipam po površju zlevanke, tako kot tudi ocvirke .
Zlevanko pečemo pri 220 stopinjah 15-20 minut (prebodemo z zobotrebcem, da preverimo ali je pečena).
Ko je pečena, jo lahko po želji še pokapate z bučnim oljem.... odlično!
Dober tek!


Njoki z gorgonzolo

Sestavine:
- 500 g njokov
- žlica masla
- 100 g gorgonzole
- 100 ml smetane za kuhanje
- malo mleka
- sol, poper po okusu
(po želji dodamo še orehe)

V ponvi razpustimo maslo in na njem začnemo topiti gorgonzolo. Ko je že precej stopljena jo zalijemo z malo mleka in počakamo, da se čisto razpusti. Zalijemo s smetano in mešamo.
Segrejemo vodo do vretja in jo osolimo, ter v njo vsipamo njoke (sveže ali zamrznjene). Njoki so kuhani v par minutah, ko plavajo na površini.
Omako po okusu dosolimo in popramo (odvisno od okusa in intenzivnosti okusa gorgonzole), v njo položimo odcejane kuhane njoke in jih premešamo, da se sprimejo z omako.

Dober tek!


Najboljši krompirček iz pečice

Sestavine:
- 1 kg mokastega krompirja
- 2 vejici svežega rožmarina
- 3 vejice svežega timijana
- 5 strokov česna
- olivno olje




Krompir očistimo in celega kuhamo približno 25 minut (ne skuhamo ga čisto do konca). Še vročega olupimo, razpolovimo ali zrežemo na četrtinke (odvisno od velikosti), ter položimo v pekač s peki papirjem. Sveža zelišča operemo pod mrzlo vodo in posušimo, ter položimo na krompir. Česen olupimo in rahlo sploščimo z nožem, da se odpre. Posipamo ga po krompirju, ter pokapamo z olivnim oljem.
Pečemo v pečici cca. 45-60 minut na 220 stopinjah.

Dober tek!


Domači njoki iz ostankov pire krompirja

Sestavine:
- pire krompir
- 1 jajce
- ostra moka (količina po občutku glede na količino pireja)

Pire krompir je priloga, ki nam dostikrat ostane, a je je škoda zavreči. K pire krompirju dodamo jajce in za skodelico moke. Moke dodajamo sproti toliko, da jo zamesimo v testo v voljno testo. Oblikujemo za malo debelejši prst debele klobasice in jih poševno narežemo na približno centimeter široke njoke. Njoke skuhamo v kropu, dokler ne priplavajo na površje - navadno potrebujejo le 3-4 minute. Bodimo pozorni, pazimo pa da se ne razkuhajo.

Navadno njokov po obilnem kosilu s pire krompirjem ne jemo, zato jih razporedimo na pomokano rezalno desko tako, da se ne dotikajo in jih zamrznemo. Ko jih rabimo, jih kar zamrznjene vržemo v krop, kuhani so, ko priplavajo na gladino.


Brokolijeva kremna juha

Sestavine:
- 2 sveža brokolija
- 2 srednja krompirja
- lovorjev list
- muškatni orešček
- 2 stroka česna (cel in v prahu)
- sol
- poper
- sladka smetana (po želji)
- zelenjavna kocka (po želji)
Brokolijev cvet očistimo in narežemo na enakomerne kose (glavice). Krompir olupimo in narežemo na enakomerne kockice. Kuhamo v litru vode, skupaj z česnom in lovorjevim listom, solimo (sama dodam še zelenjavno kocko). Ko je krompir kuhan, odstranimo lovorjev list in česen, ter s paličnim mešalnikom spasiramo brokoli in krompir. Popramo, dodamo muškatni orešček, po želji še česen v prahu in sladko smetano (nam je dovolj kremasta že od krompirja). Postrežemo z popečenimi kruhovimi kockicami.

Dober tek!


Paella

Sestavine:
- 2 čebuli
- 5 strokov česna
- žlička žafranovih nitk (sama sem tokrat uporabila mešanico začimb, ki sem jih prinesla iz Španije)
- 1 lovorjev list
- 3 paradižniki
- 100 g svežega ali zamrznjenjega zelenega graha
- 100 g pustega svinjskega mesa
- 100 g piščančjih prsi
- 500 g morskih sadežev (priporočam sveže, v sili tudi zamrznjene kozice, dagnje, lignje, hobotnico etc.)
- 350 g dolgozrnatega riža
- sol
- poper
- 1 limona
- 1,5 dl belega vina
- 1,2 l ribje osnove (če je nimamo se lahko poslužimo tudi zelejavne ali goveje, ampak ribja bistveno doda okus - osnovo lahko dobimo tako da kocke za juho poparimo z vročo vodo, ali po klasičnem načinu s kuhanjem)

Svinjsko meso narežemo na enakomerne koščke in ga popečemo na malo olja. Enako storimo s piščančjim mesom. Čebulo olupimo in sesekljamo na kockice, ter popečemo. Ko čebula rahlo postekleni, dodamo morske sadeže (če so zamrznjeni lahko direktno v čebulo, če so sveži pa jih na hitro po kuhanju popražimo posebej). Ta čas v dveh žlicah tople vode namočimo žafranove nitke.
Ko so morski sadeži stopljeni in se pražijo s čebulo na olju, dodamo olupljene paradižnike zrezane na kocke, ter dušimo dokler ne izhlapi vsa tekočina. Zalijemo z vinom in dušimo dokler ne izpari še vino. Dodamo na drobne kockice zrezan česen in ga na hitro popražimo. Dodamo riž in pražimo dokler ne postekelni, ter zalijemo z 2 dl ribje ali jušne osnove. Dodamo piščančje in svinjsko meso, lovorjev list, grah in žafran. Sproti zalivamo, da je riž in meso pokrito z tekočino. Občasno premešamo, solimo in popramo. Zalivamo z osnovo, dokler ni riž kuhan (pazimo da ga ne prekuhamo, obvezno pa uporabimo riž, ki se ne “poca”).
Če nimamo žafrana se lahko poslužimo tudi žafranike, vendar se paella ne bo obarvala v tipične lepe rumene barve. Pomagamo si lahko z žličko kurkume, ki bo obarvala jed.
Jed postrežemo v ponvi v kateri se je kuhala, dodamo pa še krhlje limone (limona se navadno pokapa tudi po jedi, ker še doda tisti poseben okus), ter okrasimo z peteršiljem.

Dober tek!


Jogurtova Panna Cota z gozdnimi sadeži


Sestavine:

3 navadni jogurti

0,5l smetane za stepanje

1 vrečka želatine v lističih

sok 1 limone

70 g sladkorja v prahu

gozdni sadeži, jagode, borovnice... drobno sadje po lastnem okusu

Želatino namočimo v hladni vodi. Sok ožamemo in ga segrejemo na rahlem ognju. Dodamo mu mehko želatino in jo stopimo v soku ter ohladimo. Smetano stepemo (lahko dodamo še kremfix, ni pa nujno, ker trdoto daje želatina), ter zmešamo z vsemi ostalimi sestavinami, da dobimo gladko maso. Pripravimo kozarce oz. posodice v katerih bomo postregli sladico, ter jih oplaknemo z mrzlo vodo. Ta čas sadje v kolikor se poslužimo zamrznjenega z malo sladkorja in vode stopimo na kuhalni plošči, če bomo uporabili sveže sadje pa ga lahko samo očistimo ali delno spasiramo.

V kozarce vlivamo izmenične plasti kreme in sadja, po želji lahko dodate še biskvit ali kakšne druge kekse. Okrasimo in pustimo v hladilniku vsaj 2 uri, da se strdi.



Dober tek!

Cookie s čokolado in mandlji

Sestavine:
125 g masla
120 g rjavega sladkorja
1 jajce
200 g moke
2 žlički pecilnega praška
1 ščep soli
125 g čokolade
50 g mandljev

Pečico segrejemo na 200 stopinj. Dva velika pekača obložimo z peki papirjem. Maslo stopimo in ga s sladkorjem stepamo v posodi. Ko se sladkor stopi, dodamo jajce in mešamo naprej. Dodamo moko, pecilni prašek in sol, ki jih presejemo skozi sito in dobro premešamo. Mandlje in čokolado sesekljamo na koščke (pustimo še kar velike) in jih vmešamo v maso.
Maso s pomočje žlice v kupčkih odlagamo na pekač, pazimo da je med njimi dovolj razdalje, saj med peko cookiji narastejo.
Pečemo 10-12 minut v vroči pečici, odvisno od velikosti kupčkov. Pazimo, da se nam ne prismodijo (meni se rado večkrat zgodi, če za sekundo pogledam stran :) ).
Najboljši so seveda še topli :)
Dober tek!


Kinder Milch Schnitte

Sestavine:
Za biskvit:
- 5 jajc
- 5 žlic moke
- 1 žlička vanili sladkorja
- noževa konica pecilnega praška
- 2 žlici kakava
- 5 žlic sladkorja
Za kremo:
- 250 ml smetane za stepanje
- 1 kremfix
- 2 žlici medu
- 1 vanili sladkor

Jajca ločimo in stepemo beljake v trd sneg. Rumenjake in sladkor penasto stepemo in dodamo moko, kakav, pecilni in vanili. Dodamo še 3 velike žlice stepenih beljakov in mešamo naprej. Dodamo še preostanek beljakovega snega, ki ga umešamo previdno z metlico.
Maso vlijemo na pekač obložen s peki papirjem. Velikost pekača prilagoditi želji debeline biskvita... za največji pekač. ki zavzame celotno pečico bomo dobili fin tanek biskvit najbolj podoben originalu... če vzamemo manjšega dobimo debelejši biskvit, ki ga lahko tudi prerežemo na pol po višini. Sama sem za prvič uporabili srednje velik in dobila približno 10 mm debeline, naslednjič bom uporabila največjega.
Pečemo pri 180 stopinjah 10-12 minut... odvisno od debeline biskvita.
V času pečenja stepemo smetano s kremfiksom, dodamo med in vanili sladkor. Ko je biskvit pečen ga prerežemo po dolgem na dva dela. Ko je ohlajen, premažemo eno polovico s kremo ter pokrijemo z drugo polovičko. Damo hladit za 3-4 ure in postrežemo narezano na podolgovate rezine, ki so podobne originalu.

Dober tek :)


Špageti Karbanara (carbonara z malo dodane smetane)

Sestavine:
- špageti (4 osebe)
-prekajena slanina
-parmezan
-4 jajca (eno na osebo)
-sol, poper


Špageta samo kuhat v osoljen krop. Slanino narežemo na trakce ali kockice ter jih popečemo v večji ponvi (večja zato, da kasneje v njej lahko mešamo špagete z omako). Ker je slanina sama po sebi že mastna, jo popečem brez olja, po želji lahko dodate olivno olje.
Slanino zapečemo do hrustljavosti, nato jo zalijem z čisto malo mleka, ter dodam za dve pesti ribanega svežega parmezana, poper in po potrebi še sol. Dodamo dve žlici sladke smetane ali smetane za kuhanje in kuhane špagete. Na špagete ubijemo jajca, ter začnemo mešati špagete, da jajce zakrkne.

Če so komu špageti presuhi lahko doda še smetano, vendar je treba poudariti, da original carbonara ne vsebuje smetane... jaz je dodam čisto malo, da se jajca lepše vežejo, kajti moji domači niso ljubitelji zakrknjene jajčke na špagetih. Smetana pa lepo veže omako.


Pizza zavihki

Sestavine:
-sveže listnato testo
-kechup ali paradižnikova omaka
-šunka ali suha salama
-sir
-origano
-jajce za premaz

Testo razvaljamo ali razgrnemo (odvisno od vrste listnatega testa). Zrežemo na trakove cca. 2 x 7 cm (lahko tudi kockice in delamo žepke). Premažemo s paradižnikom, obložimo s salamo in sirom, začinimo z origanom, ter zvijemo v spiralo.
Premažemo z jajcem in pečemo v pečici na 220 C približno 10 minut oz. do zlato rjave barve.

Dober tek!